Maitinimosi savikontrolės dienynas – tai programa, kuri skirta Jūsų maitinimuisi įvertinti.

 • Ji padės sužinoti pagrindines Jūsų maitinimosi klaidas;
 • Žinodami savo klaidas, galėsite eiti tinkamu maitinimosi keliu;
 • Nepamirškite pažymėti valgymo pavadinimo (pusryčiai, pietūs, vakarienė ar kt.) ir atitinkamai jo metu suvartoto maisto;
 • Norėdami gauti pilnas išvadas, privalote į šį dienyną suvesti visą per dieną suvartotą maistą ir išgertų skysčių kiekį.
 • Neskubėkite, nes naudojantis šia programa pirmą kartą, reikės kantrybės, tačiau įsigilinus – Maitinimosi savikontrolės dienynas suteiks daug vertingos informacijos.

 

Pagalba, kaip pildyti matinimosi savikontrolės dienyną

Maitinimosi savikontrolės dienyną gali pildyti registruoti vartotojai. Be to vartotojai turi būti apskaičiavę ir išsisaugoję  kūno masės indekso(KMI) duomenis ir maistinių medžiagų kiekius, tai atliekama Maistinių medžiagų apskaičiavimo skaičiuoklės pagalba. Pildant dienyną gali tekti pasinaudoti papildomomis skaičiuoklėmis ar lentelėmis:

Galimi maitinimosi savikontrolės dienyno būdai - ant popieriaus susirašyti visus dienos valgymus, naudojantis papildomomis skaičiuoklėmis ir lentelėmis. Po to viską suvesti į programą. Kitas variantas žingsnis po žingsnio pildyti dienos valgymus programoje, taip pat naudojantis papldomomis skaičiuoklėmis. Bet kokiu atveju reikės kantrybės ir šiek tiek laiko. Sėkmės!

 

Pradedame pildyti maitinimosi savikontrolės dienyną:

I. Pasirenkame dieną, kurios valgymus pildysime.

Galima pildyti nuo 1 dienos iki 14 dienų(2 savaičių) dienyną. Skaičiuoklėje dienos nurodytos savaitės dienomis, bet Jūs galite pildyti nuo bet kurios dienos. Jei norite sužinoti visos savaitės maitinimosi savikontrolės išvadas, geriausia pildyti nuo pirmadienio iki sekmadienio.
Taip pat galima peržiūrėti visos savaitės maitinimosi savikontrolės dienyno išvadas, jei paspausite mygtuką savaitės duomenys. Jei paspausite mygtuką ištrinti, bus ištrinti visi tos savaitės duomenys.

 

II. 1 žingsnyje bus parodyti jūsų duomenys apskaičiuoti

KMI ir Maistinių medžiagų apskačiavimo skaičiuokle.

 

III. 2 žingsnyje pasirenkame dienos valgymą, kurį pildysime.

Dienos valgymų mažiausiai gali būti 3: pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Daugiausiai - 6: pusryčiai, priešpiečiai, pietūs , pavakariai, vakarienė, priešnakčiai.

 

IV. 3 žingsnyje pildysite valgymo, kurį pasirinkome 2 žingsnyje patiekalus ir maisto produktus. Tai daugiausia laiko ir kantrybės reikalaujantis žingsnis.

Yra nurodyti 4 patiekalų arba maisto produktų pasirinkimo variantai:

A. Maisto produktas iš svetainės duomenų bazės arba mano įsivestas

B. Patiekalai iš svetainės duomenų bazės

C. Mano įsivestas maisto patiekalas

D. Įvesti maisto produktą/patiekalą

 

A. Maisto produktas iš svetainės duomenų bazės arba mano įsivestas
Jei norite pasirinkti jums reikalingą maisto produktą iš svetainės duomenų bazės, pildymo seka tokia:

 • eilutėje Maisto grupė galima pasirinkti maisto grupę, pvz. pienas, sūris, jogurtas. tada eilutėje Maisto produktas rodys tik pieno, sūrio ir jogurto produktus. Jei eilutėje Maisto grupė pasirenkama Visos, tai eilutėje Maisto produktas rodys visus maisto produktus, kurie išsaugoti svetainės duomenų bazėje.
 • eilutėje Maisto produktas leis pasirinkti ieškomą produktą iš svetainės duomenų bazės.
 • eilutėje Mano maisto produktas galėsite pasirinkti maisto produktą iš savo įsivestų produktų, kuriuos galėjote susikurti Maisto produkto sudėtis skaičiuokle. Šioje eilutėje esančius produktus galite naudoti tik jūs. Rekomenduojama eilutėje Maisto grupė pasirinkti Visos
 • eilutėje Maisto rūšis – šiame laukelyje turite priskirti pasirinktą maisto produktą (ingredientą) tinkamai gaminamo maisto rūšiai. Galimi pasirinkimai:
  • Augalinis maistas – daržovės, vaisiai, uogos, grūdiniai ir kt.

  • Gyvūninis maistas – mėsa, paukštiena, pienas ir jo produktai: kefyras, varškė, sviestas ir kt.

  • Mėsos kotletai – gaminant kotletus, visus maisto produktus (nepriklausomai ar tai augalinis ar gyvūninis maistas) priskirkite šiam skirsniui bendrai.

  • Pienas ir jo produktai.
  • Žuvis ir jūros gėrybės iki 8% riebumo

  • Žuvis ir jūros gėrybės daugiau nei 8% riebumo

  • Sriubos, kisieliai, kompotai ir padažai – jeigu gaminate šiuos išvardintus patiekalus, tai visus į jų sudėtį įeinančius maisto produktus (nepriklausomai ar tai augalinis ar gyvūninis maistas) priskirkite šiam skirsniui bendrai.

 • eilutėje Apdorojimas – turite pasirinkti maisto produkto šiluminio apdorojimo rūšį: kepimas, virimas ar troškinimas. Jei produktui nereikia šiluminio apdorojimo, pasirinkite poskyrį: be apdorojimo.
 • Dabar eilutėje Kiekis pasirinkite valgymui naudojamą maisto produkto kiekį. Jei neaišku kokį pasirinkti, šalia yra nuoroda į porcijų dydžių lenteles. Jei viską užpildėte teisingai, baltymų, angliavandenių, riebalų bei kalorijų langeliuose bus paskaičiuoti duomenys.

Dabar paspauskite mygtuką Pridėti. Maisto produktas pridėtas į pusryčių valgiaraštį. Jei dar nebuvo pasirinktas pusryčių laikas, pasirinkite ir tada paspauskite mygtuką Išsaugoti, kuris yra puslapio apačioje 6 žingsnyje. Viskas, jūsų pasirinktas maisto produktas išsaugotas. Galite rinktis kitą maisto produktą arba patiekalą.

Kad būtų aiškiau, pateiksiu pavyzdį - prie pusryčio valgymo pridėsiu 300 g/ml maisto produktą jogurtas "JO" 2.5% riebumo.

  Į viršų

B. Patiekalai iš svetainės duomenų bazės.
Čia galite pasirinkti patiekalus, kurie yra patvirtinti specialistų-dietologų ir dažniausiai naudojami specializuotose įstaigose - darželiuose, mokyklose, ligoninėse, sanatorijose ir t.t. Visi šie patiekalai yra aprašyti meniu skyrelyje Maistas ir maitinimasis dalyje Patiekalų receptūrų ir jų gamybos technologijų aprašai. Jei norite pasirinkti jums reikalingą maisto patiekalą iš svetainės duomenų bazės, pildymo seka tokia:

 • eilutėje Patiekalo rūšis galima pasirinkti patiekalų rūšį, pvz. Gėrimai. tada eilutėje Patiekalas rodys tik gėrimus. Pavyzdžiui, noriu pasirinkti kavos gėrimą, tada elutėje Patiekalo rūšis pasirenku Gėrimai, o eilutėje Patiekalas pasirenku NATŪRALI KAVA - Nr. 356. Jei norite sužinoti, kokia patiekalo sudėtis, žemiau atsiranda nuoroda (šiuo atveju Receptas Nr.356). Ją paspaudus sužinosite pasirinkto patiekalo sudėtį ir paruošimą.
 • Dabar eilutėje Kiekis pasirinkite valgymui naudojamą patiekalo kiekį. Jei viską užpildėte teisingai, baltymų, angliavandenių, riebalų bei kalorijų langeliuose bus paskaičiuoti duomenys.

Dabar paspauskite mygtuką Pridėti. Maisto patiekalas pridėtas į pusryčių valgiaraštį. Jei dar nebuvo pasirinktas pusryčių laikas, pasirinkite ir tada paspauskite mygtuką Išsaugoti, kuris yra puslapio apačioje 6 žingsnyje. Viskas, jūsų pasirinktas maisto patiekalas išsaugotas. Galite rinktis kitą maisto produktą arba patiekalą.

  Į viršų

C. Mano įsivestas maisto patiekalas
Čia galite pasirinkti patiekalus, kuriuos susikūrėte Maistingumo skaičiuokle. Jei norite papildyti savo patiekalų sąrašą, tai galite padaryti paspaudę šone esančią nuorodą.
Į dienyną pildymo seka tokia:

 • eilutėje Mano patiekalai pasirinkite savo norimą patiekalą.
 • Langeliuose Kiekis, baltymai, angliavandeniai, riebalai bei kalorijos bus paskaičiuoti duomenys.

Dabar paspauskite mygtuką Pridėti. Maisto patiekalas pridėtas į pusryčių valgiaraštį. Jei dar nebuvo pasirinktas pusryčių laikas, pasirinkite ir tada paspauskite mygtuką Išsaugoti, kuris yra puslapio apačioje 6 žingsnyje. Viskas, jūsų pasirinktas maisto patiekalas išsaugotas. Galite rinktis kitą maisto produktą arba patiekalą.

   Į viršų

 

D. Įvesti maisto produktą/patiekalą
Čia galite įsivesti maisto produkto ar patiekalo maistinių medžiagų duomenis. Tam reikia žinoti patiekalo ar produkto energinę vertę(baltymų, riebalų, angliavandenių ir kilokalorijų reikšmes). Nepamirškite, kad ant maisto produktų pakuočių pateikiama informacija (apie riebalus, baltymus, angliavandenius ir kalorijas) 100g produkto. Tai patogu, kai naudojama 1 kartą. Pildymo seka:

 • Eilutėje Maisto produktas/patiekalas įrašykite produkto ar patiekalo pavadinimą.
 • Langeliuose Kiekis, baltymai, angliavandeniai, riebalai bei kalorijos įveskite reikšmes.

Dabar paspauskite mygtuką Pridėti. Maisto patiekalas ar patiekalas pridėtas į pusryčių valgiaraštį. Jei dar nebuvo pasirinktas pusryčių laikas, pasirinkite ir tada paspauskite mygtuką Išsaugoti, kuris yra puslapio apačioje 6 žingsnyje. Viskas, jūsų įsivestas maisto produktas ar patiekalas išsaugotas. Galite rinktis kitą maisto produktą arba patiekalą.

   Į viršų

 

Lentelėje, esančioje žemiau 3 žingsnio bus rodomi valgymai, jų laikas ir produktai ar patiekalai, kuriuos priskyrėte šiam valgymui. Po lentele pvaizduota spalvinė diagrama, kuri parodys kokią energinę vertę gausite pavalgę. Raudona vertikali linija rodo rekomenduojamą energinę vertę, kurią jūs turėtumėte gauti šiuo valgymu.

Kartojant nuo 2 žingsnio iki 3 žingsnio tuo pačiu principu, užpildykite kitus tos dienos valgymus. Nepamirškite išsaugoti, kad nedingtų įsivesti maisto produktai ar patiekalai. Kai viską užpidysite, pereikite prie 4 žingsnio.

 

V. 4 žingsnyje užpildome išgertų skysčių kiekį per dieną.

Langelyje Išgerti skysčiai įveskite skysčių kiekį mililitrais, kurį suvartojate per dieną. Tada paspauskite mygtuką Išsaugoti, kuris yra puslapio apačioje 6 žingsnyje.
Pereinam prie paskutinio žingsnio.

 

VI. 5 žingsnyje pasirenkame maisto grupes, kurių produktus suvartosite per visą dieną

Šiame žingsnyje specialistai-dietologai rekomenduoja pasirinkti bent 3 maisto grupes, kurių produktus vartosite per dieną.Ar tai būtų daržovės, ar vaisiai, ar grūdiniai patiekalai ir t.t. Tada paspauskite mygtuką Išsaugoti, kuris yra puslapio apačioje 6 žingsnyje.

Užpildžius vienos dienos valgymus, puslapio apačioje, esančiose išvadų lentelėje ir spalvinėje diagramoje matysite kiek per dieną gaunate maistinių medžiagų ir kilokalorijų. Sužinosite ar jų per mažai, ar per daug, o gal viskas puiku. Pagal tuos rezultatus ir išvadas galėsite koreguoti savo valgymus. Pavyzdys:

 

Taigi, kantriai ir rūpestingai ženkite tinkamo maitinimosi keliu. Sėkmės!

Maistas ir maitinimasis

Maitinimasis ir sveikata

Pas mus svečiuose

Vaikų maitinimasis

Dietų aprašai

Ar žinai?

Skaičiuoklės

Maisto sauga

Žodynas ir terminai