Nacionalinės dietetikos federacija (NDT) siūlo savišvietai ir saviugdai sveikiesiems ir sergantiesiems įvairiomis lėtinėmis ligomis skirtus leidinius, kuriuose pateikiamos praktinės tinkamo maitinimosi rekomendacijos apie dietos pritaikymą esant tam tikriems simptomams.

Leidiniai bus naudingi ir visiems besidomintiems tinkamo maitinimosi problemomis.

Nusipelniusios sveikatos apsaugos darbuotojos, gydytojos dietologės dr. Laisvūnės Petkevičienės parengti visuomenei skirti leidiniai, kuriuos galite rasti msų svetainėje:

  • Infekuotųjų ŽIV ir sergančiųjų AIDS maitinimasis. Vilnius, 2013, 80 p.
  • Sergančiųjų hipertonine liga maitinimasis. Vilnius, 2013, 49 p.
  • Sergančiųjų žarnų ligomis maitinimasis. Vilnius, 2014, 55 p.
  • Aiškinamasis dietologijos terminų žodynėlis. Vilnius, 2018, 47 p.
  • Sergančiųjų skrandžio ligomis maitinimasis. Vilnius, 2018, 34 p.
  • Sergančiųjų odos ligomis maitinimasis. Vilnius, 2019, 35 p.

Šiuos leidinius kviečiame įsigyti el. parduotuvėje.

Greitai el. parduotuvė bus papildyta naujais leidiniais.

 

Leidinys „Aiškinamasis dietologijos terminų žodynėlis“

Med. dr. Laisvūnės Petkevičienės parengtas Aiškinamasis dietologijos terminų žodynėlis – pirmas tokio pobūdžio leidinys, kuriame pateikiami lietuviški dietologijos terminai, jų apibrėžtys ir atitikmenys anglų kalba. Žodynėlio tikslas – suvienodinti lietuviškų dietologijos terminų vartoseną. Jis skirtas ne tik gydytojams dietologams bei dietistams, bet ir visuomenės sveikatos specialistams, dirbantiems maisto saugos ir mitybos srityje, medicinos gydytojams, slaugytojams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams, teikiantiems pacientams maitinimosi rekomendacijas, bei žurnalistams, rašantiems straipsnius apie maistą ir maitinimąsi.

Knygos ištrauka paspaudus šią nuorodą.

Elektroninį šio leidinio variantą galima nusipirkti el. parduotuvėje.

 

Leidinys „Sergančiųjų hipertonine liga maitinimasis”

 

Požiūris į maitinimąsi sudaro žmogaus pasaulėžiūros dalį, nusako jo būdo bruožus, parodo socialinę padėtį. Tinkamas maitinimasis gali ne tik apsaugoti nuo daugelio ligų, bet ir padėti jas gydyti. Kiekvienas vaistas turi šalutinį poveikį, o tinkamai tikslinta ir pritaikyta individualiai dieta gali suderinti visas sutrikusias organizmo funkcijas. Adekvatus ir tinkamas maitinimasis yra labai svarbi sąlyga sergančiajam sveikti ir gyvenimo kokybei gerinti.

Leidinys skiriamas sergantiesiems hipertonine liga ir visiems besidomintiems tinkamu maitinimusi.

Knygos ištrauka paspaudus šią nuorodą.

Elektroninį šio leidinio variantą galima nusipirkti el. parduotuvėje.

 

 

 

Leidinys „Infekuotųjų ŽIV ir sergančiųjų AIDS maitinimasis”

 

Teisinga gyvensena, įskaitant tinkamą maitinimąsi ir fizinį aktyvumą, yra svarbi strategija palaikyti gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę, stiprinant imuninę sistemą, kad organizmo funkcijos būtų nesutrikusios. Imuninė sistema yra natūrali organizmo dalis, kuri kovoja su mikrobais, bakterijomis ir kitais ligas sukeliančiais organizmais, su kuriais kontaktuojama kasdien. Infekuotiems ŽIV ir sergantiems AIDS imuninė sistema yra pažeista.

Tinkamas maitinimasis nėra infekuotų ŽIV ir sergančiojo AIDS gydymas. Tinkamo maitinimosi ir subalansuotos dietos esmė yra apsaugoti organizmą nuo energijos ir maistinių medžiagų stokos, kurios priežastis yra infekcinė liga.

Leidinys „Sergančiųjų žarnų ligomis maitinimasis”

 

Virškinimas – tai procesas, kurio metu maistas yra skaidomas mecha­niškai ir chemiškai, kad jį būtų galima įsisavinti į kraują ir aprūpinti ląste­les reikiamomis maistinėmis medžiagomis.

Maistas virškinti pradedamas burnoje, toliau virškinamas skrandyje ir žarnose. Pagrindinis maistinių medžiagų įsisavinimas vyksta plonojoje žarnoje. Storoji žarna įsiurbia vandenį ir formuoja išmatas. Sergant žarnų ligomis, sutrinka žarnų susitraukimai  ir sekrecija, maistinių medžiagų įsi­savinimas. Esant blogam virškinimui ir maistinių medžiagų įsisavinimui, atsiranda įvairių maistinių medžiagų – baltymų, vitaminų, mineralų – sto­kos simptomų, sutrinka riebalų ir angliavandenių apykaita,  mažėja kūno svoris, yra rizika atsirasti mitybos nepakankamumui.

Leidinys „Sergančiųjų odos ligomis maitinimasis”

Normali odos būklė priklauso nuo gaunamų maistinių medžiagų iš poodinio audinio kraujagyslių. Odą veikia aplinka, kontaktas su dirginančiomis medžiagomis (detergentais ar chemikalais). Oda yra jautri saulės spinduliams. Įtakos odos būsenai turi tinkamas maitinimasis. Normaliai odos būsenai palaikyti didelės reikšmės turi įvairios maistinės medžiagos. Odos pakitimai atsiranda dėl vitaminų ar mineralų stokos. Odos ligų vietiniam gydymui vartojami įvairūs kremai ar tepalai. Jų poveikis neabejotinai yra teigiamas. Daugelis odos ligų gali būti gydomos tikslinant ir pritaikant dietą, aprūpinant organizmą reikiamu maistinių medžiagų kiekiu.

Leidinys skiriamas sergantiesiems odos ligomis saviugdai ir savišvietai tinkamo maitinimosi klausimais bei visiems besido-mintiems sergančiųjų odos ligomis maitinimusi.

Dr. Laisvūnė Petkevičienė

Knygos ištrauka paspaudus šią nuorodą.

Elektroninį šio leidinio variantą galima nusipirkti el. parduotuvėje.

Leidinys „Sergančiųjų skrandžio ligomis maitinimasis”

Organizmo mityba yra vienas svarbiausių fiziologinių procesų. Mityba – tai procesai, kurie vyksta organizme, kai maistas virškinamas, įsisavinamas, panaudojamas. Į virškinimo sistemą patenka maistas, kuris daugelio organų mechaniškai ir sudėtingų biocheminių procesų yra skaidomas iki maistinių medžiagų. Maisto cheminės maistinės medžiagos reikalingos kūnui augti, ląstelėms atkurti, energijai teikti ir organizmo gyvybinėms funkcijoms užtikrinti. Iš maistinių medžiagų susidaro fermentai, hormonai, kiti medžiagų apykaitos reguliatoriai. Medžiagų apykaita, visų ląstelių, audinių ir organų funkcija bei struktūra priklauso nuo organizmo mitybos.