Spausdinti

Geležis

Geležis yra labai svarbus mikromineralas žmogaus organizme. Ji atlieka labai svarbias funkcijas. Apie 2/3 geležies yra žmogaus kraujyje hemoglobino sudėtyje (geležis yra hemoglobino komponentas apie 60% – 70%) ir apie 25% yra kepenyse, blužnyje ir kaulų čiulpuose (feritinas ir hemosiderinas). Nedideli geležies kiekiai yra raumenyse (mioglobinas), kraujo serume ir kiekvienoje ląstelėje, kuri yra fermentų sudėtyje.

Funkcijos:

Geležies šaltiniai:

Geriausias geležies šaltinis yra:

Geležies stokos priežastys:

Augaluose geležis yra ne hemo pavidale ir įsisavinama blogai (1-10 proc.) Geležis geriau įsisavinama, jei maiste yra vitamino C, daržovių ar vaisių salotų. Iš kitos pusės arbata trikdo  geležies įsisavinimą. Nepatartina valgyti geležies turintį maistą užgeriant arbata.

Geležies stokos mažakraujystė gali būti dėl nevisavertės dietos – mažai vartojama turinčių geležies produktų dėl įvairių priežasčių (vegetarizmas, religiniai įsitikinimai, savitas filosofinis požiūris, badavimas, kraujavimas, ligos, nevalgymas, blogas apetitas, finansiniai suvaržymai).

Geležies stokos mažakraujystės priežastis gali būti dėl sutrikusio geležies įsisavinimo esant įsisavinimo sutrikimo (malabsorbcijos)  sindromui. Be to, geležies blogas įsisavinimas būna tada, kai yra sumažėjęs skrandžio rūgštingumas. Rūgštis didina geležies tirpumą ir gerina jos įsisavinimą.

Simptomai/požymiai esant geležies stokai:

Geležies stokos mažakraujystė gali būti dėl dviejų pagrindinių priežasčių:

Grįžti į skyrių Mikromineralai