Spausdinti

Kiaušiniai

 Skyrelio apie kiaušinius tekstų autorė
gydytoja Rita Sadūnaitė

Kiaušinių sandara

Kiaušinių sandara yra gana sudėtinga. Kiaušinį sudaro:

 

Lukštas – tai kiaušinio apsauginis dangalas, kuris iš visų pusių jį apsupa bei apsaugo kiaušinio turinį nuo pakenkimo bei taršos. Kiaušinio lukštas yra sudarytas iš kalcio karbonato, jo svoris sudaro maždaug 12 proc. viso kiaušinio svorio. Kiaušinio lukštą sudaro mikroskopinės poros, pro kurias senstant kiaušiniui susidaro palankios sąlygos mikroorganizmams prasiskverbti į kiaušinio vidų. Kiaušinio lukšto storis ir stiprumas, atskirų rūšių bei skirtingai maitinamų vištų, skiriasi.

Oro tarpas susiformuoja platesniajame, storesniajame kiaušinio gale. Kuo kiaušinio rūšis yra aukštesnė, tuo oro tarpas yra mažesnis. Kiaušiniui senstant oro tarpas didėja. Jei kiaušinis yra senas, dėl didelio oro tarpo jis gali plūduriuoti vandens paviršiuje.

Baltymas. Kiaušinio baltymas yra sudarytas iš albumino, jį su tryniu sujungia pasaitai. Kiaušinio baltymas užima 2/3 viso kiaušinio masės. Kiaušinio baltyme nerandama cholesterolio.

Trynys. Specialios membranos iš visų pusių dengia kiaušinio trynį, apsaugodamos jį nuo sužalojimo. Senstant kiaušiniui membranos netenka savo elastingumo, todėl trynį lengviau pažeisti. Trynys sudaro iki 1/3 kiaušinio masės. Tik trynyje randamas cholesteroli

Spalva. Kiaušinio lukšto spalva priklauso nuo vištų rūšies. Nėra skirtumo tarp rudų ir baltų kiaušinių – jų maistinė vertė vienoda. Kiaušinio trynio spalva priklauso nuo vištoms skiriamų lesalų sudėties bei kokybės.

Į viršų

Kiaušinių priežiūra ir kokybė

Kiaušinių priežiūra:

Kiaušinių kokybė ir maistinė vertė priklauso nuo:

Kiaušinio lukšto spalva priklauso nuo vištų rūšies. Rudos ir baltos lukšto spalvos kiaušinių maistinė vertė yra vienoda. Kiaušinio trynio spalva priklauso nuo vištoms skiriamų lesalų sudėties bei kokybės.

 Į viršų

Ką galime sužinoti apie kiaušinius prekybos centruose?

Kiaušinių priežiūra:

 Į viršų

Kiaušinių virimas

 Į viršų

Kiaušinių maistinė ir energinė vertė
bei kiaušinių rūšies kaloringumo palyginimas

Kiaušiniai yra vienas iš geriausių baltymų, vitaminų, mineralinių medžiagų šaltinių. Kiaušinių baltymas yra aukštos maistinės vertės, pagal amino rūgščių kiekį bei įvairovę prilyginamas mėsos ir žuvies baltymams. Suvartojus maistui kiaušinio baltymą, gaunama tik 17 kcal, visai negaunama riebalų ir cholesterolio. Kiaušinio trynyje yra medžiagų, apsaugančių nuo akių geltonosios dėmės (ji svarbi regėjimo funkcijai) irimo, todėl reguliarus jų vartojimas yra labai aktualus vyresnio amžiaus žmonėms. Kiaušinio sudėtyje yra cholino, kuris yra būtinas vaisiaus smegenų normaliam vystymuisi, todėl svarbus nėščiųjų moterų maitinimosi racione. Vidutinis vištos kiaušinis turi apie 254 mg cholesterolio. Sveikam žmogui leidžiama su maistu gauti iki 300 mg cholesterolio kas dieną. Rekomenduojamas cholesterolio kiekis per parą gali būti apskaičiuojamas, atsižvelgiant į kiaušinienės gaminimui panaudotus dviejų kiaušinių baltymus bei vieną trynį arba kasdien suvalgant po vieną kiaušinį, tačiau reikia nepamiršti kartu vartoti vaisių ir daržovių. Jei žmogaus medžiagų apykaita yra nesutrikusi, tai su kiaušiniais gaunamo cholesterolio tam tikra dalis panaudojama vitamino D3, lytinių hormonų bei tulžies rūgščių sintezei. Perteklinė cholesterolio dalis yra išskiriama į žarnas ir pašalinama.

Tačiau turime nepamiršti, kad cholesterolio gauname ir iš kitų maisto produktų: mėsos. Svarbiausia žinoti, kad neturime viršyti cholesterolio paros normos – 300mg.

Vidutinio dydžio (58g) vištos kiaušinio maistinė ir energinė vertė:

Maistinės medžiagos

Maistinių medžiagų kiekis kiaušinyje

Kiaušinio masė

58 g

Vandens

43 g

Sausųjų medžiagų

15 g

Baltymų

7,13 g

Riebalų
- sočiųjų riebalų rūgščių
- mononesočiųjų riebalų rūgščių
- polinesočiųjų riebalų rūgščių

6,78 g
1,6 g
2,62 g
0,82 g

Cholesterolio

254,04 mg

Angliavandenių

0,41 g

Mineralinių medžiagų

0,58 g

Vitamino A

104,4 g

Vitamino D

2,38 g

Vitamino E

0,9 mg

Vitamino B1

0,052 mg

Vitamino B2

0,19 mg

Vitamino PP (niacino)

0,058 mg

Folio rūgšties

27,26 g

Vitamino B6

0,08 mg

Vitamino B12

1,16 µg

Vitamino C

0,0 mg

Energinė vertė

91,18 kcal

 

Paukščių kiaušinių energinė vertė (kaloringumas)

Kiaušinio pavadinimas

Energinė vertė 58g sveriančio kiaušinio

Vištos

91,18 kcal

Putpelės

91,64 kcal

Anties

107,3 kcal

Kalakuto

99,18 kcal

Žąsies

107,3 kcal

Į viršų