Spausdinti

Klausimai/atsakymai apie nėščiųjų/žindyvių maitinimąsi

Parengė dr. L. Petkevičienė

 

          Jie klasifikuojami į 4 grupes:

Pagrindinė dieta

Vartotini ir vengtini produktai

Nėščiųjų maitinimosi problemos

Dieta ir moters svorio kūno pokyčiai

 

⇒ Pagrindinė dieta

Kl. Kiek aš turiu suvalgyti nėštumo metu?

Ats. Tai priklauso nuo fizinio aktyvumo ir kitų veiksnių. Kiekvienai nėščiąjai yra skirtingai, priklausomai nuo maistinių medžiagų ir energijos poreikių.

 

Kl. Prieš pastojant turėjau antsvorio. Ar aš turiu valgyti tiek pat kiek ir optimalaus svorio nėščiosios?

Ats. Jūs turite valgyti tiek, kad laipsniškai didėtų jūsų svoris. Jūsų svoris turėtų padidėti apie 7 – 9 kg. Nėštumas nėra tas laikas, kada reikėtų mažinti kūno svorį.

 

Kl. Ar reikėtų nėščiajai maitintis specialiu maistu?

Ats. Ne. Privalote laikytis adekvačiai subalansuotos dietos reikalavimų – maitintis įvairiu jums mėgiamu vertingu ir naudingu organizmui maistu, kad aprūpinti organizmą pagal fiziologinius poreikius reikiamu maistinių medžiagų ir energijos kiekiu.

 

Kl. Ar placenta sulaiko vaisiui kenksmingas medžiagas, kurios gali būti motinos davinyje?

Ats. Iš dalies taip. Alkoholio ir didelio kiekio papildų, kurie gali būti kenksmingi vaisiui, ji nesulaiko.

 

Kl. Kiek galima išgerti skysčių?

Ats. Skysčių poreikis yra toks pat kaip ir prieš nėštumą. Daugiau reikia išgerti skysčių esant karštam orui ar gausiai prakaituojant.

 

Kl. Aš valgau tiek pat, kiek valgiau prieš nėštumą, tačiau mano svoris didėja. Kokios priežastys?

Ats. Kūno svorio pokyčių priežastys yra įvairios.

Esant dideliam kūno masės indeksui (25.0 – 29.9 kg/m2) kūno svoris turėtų padidėti ne mažiau nei 450 g per savaitę, prieaugis 7 – 11,5 kg. Esant nutukimui – prieaugis apie 5 – 9 kg.

Dėl svorio didėjimo reikėtų pasitarti su gydytoju.

 

Kl. Kada reikalinga gydytojo dietologo ar dietisto konsultacija?

Ats.

Į pradžią

 

⇒ Vartotini ir vengtini produktai

Kl. Ar aš galiu valgyti mėsą?

Ats. Taip. Jūs galite valgyti, skiriant dėmesį suvalgomam mėsos kiekiui ir dažniui – 2-3-4 kartus per savaitę.

 

Kl. Ar aš galiu gerti pieną?

Ats. Taip, jei jūs esate pakanti (toleruojate) pienui. Pienas yra geras kalcio ir vitamino D šaltinis. Be to, jūs galite valgyti pieno produktus – sūrį, jogurtą, varškės sūrį.

 

Kl. Aš negaliu gerti pieno ir valgyti pieno produktus, nes pučia pilvą dėl žarnose padidėjusio dujų kiekio. Kokius kitus produktus vietoj pieno produktų aš galiu valgyti?

Ats. Jūs netoleruojate pieno ir pieno produktų dėl jų sudėtyje esančios laktozės. (pieno cukraus). Pagal galimybes reikėtų pasirinkti produktus be laktozės. Kai kurios nėščiosios gali valgyti pieno produktus labai mažais kiekiais – gerdami praskiestą ar virintą pieną, bei valgydami termiškai apdorotus pieno produktus – varškę ir kt.

 

Kl. Ar prieskoningas maistas kenkia vaisiui?

Ats. Ne.

 

Kl. Švelnūs gėrimai su kofeinu ar nėra problema nėščiajai?

Ats. Ne.

 

Kl. Ar nėščiajai turi poveikį vaistažolių arbatos?

Ats. Vaistažolių yra įvairių. Nepatartina. Reikėtų pasitarti su gydytoju, kokių vaistažolių pagaminta arbata tinka nėštumo metu.

 

Kl. Ar galima II-je nėštumo pusėje nedideliais kiekiais išgerti vyno?

Ats. Nepatartina.

 

Kl. Ar būtų kenksminga vaisiui, jei aš gerčiau kavą kasdien?

Ats. Taip. Tai priklauso nuo kavos stiprumo ir išgerto kiekio, ypač pirmuosius du mėnesiusi.

 

Kl. Aš nenoriu, kad nėštumo metu atsirastų mažakraujystė. Aš nemėgstu vartoti geležies preparatų. Ar yra mažakraujystės prevencijai produktų, kuriuos galėčiau valgyti?

Ats. Nėštumo metu geležies poreikiai padidėja. Jei prieš nėštumą moteris tinkamai maitinosi, nebuvo mažakraujystės požymių ir simptomų, maža tikimybė, kad yra rizika atsirasti geležies stokos mažakraujystei. Svarbiausia tinkamai maitintis neštumo metu – pasirinkti mėgiamą, vertingą, naudingą organizmui įvairų maistą. Valgyti reguliariai 5 - 6 kartus po mažai, lėtai, gerai sukramtant maistą malonioje aplinkoje prie stalo. Atsiradus mažakraujystės požymiams kreiptis į gydytoją.

Į pradžią

 

⇒ Nėščiųjų maitinimosi problemos

Kl. Labai dažnai jaučiu troškulį. Kodėl? Ką turiu daryti?

Ats. Atsiradęs troškulys yra simptomas apie skysčių stoką organizme. Esant troškuliui patartina:

 

Kl. Prieš nėštumą aš labai gerai jutau skonį. Nėštumo metu atsirado skonio pokyčiai. Ką daryti?

Ats. Skonio praradimas ar jo pokyčiai dažniausiai yra ligos ar vaistų vartojimo pasekmė.

Skonio praradimas („aklos“ burnos sindromas).

Patartina (valgyti tik mėgstamą maistą):

Skonio pokyčiai

Daug įvairių produktų keičia nėščiosios skonio pojūtį, bet dažniausiai – kava ir alkoholio turintys gėrimai, saldumynai ir sūrus maistas gerina skonį.

→Jei burnoje jaučiate kitokį nemalonų skonį, patartina (valgyti tik mėgstamą maistą);

→Valgydami baltymingą maistą, ypač raudoną mėsą, kartais jaučiamas metalo ar pjuvenų skonis.

Patartina (valgyti tik toleruojamą maistą);

 

Kl. Esu 5 savaites nėščia. Prieš 2 – 3 sav. atsirado šleikštulys, kartais vemiu. Kaip man maitintis?

Ats. Šleikštulys ir vėmimas yra dažniausias negalavimas. Tokių simptomų atsiradimo priežastys:

Šleikštulys ir vėmimas atsiranda 2—4-ą nėštumo savaitę, silpnėja laipsniškai ir pranyksta trečio mėnesio pabaigoje (po 12 nėštumo savaitės). Dažniausiai šleikštulys ir vėmimas atsiranda rytais. Nėščiosios skundžiasi „rytiniu silpnumu". Dėl nuolatinio šleikštulio ir gausaus vėmimo prasideda liesėjimas ir dehidracija (silpnumas, mažas tamsiai geltonos spalvos šlapimo kiekis), elektrolitų disbalansas; sutrikusi medžiagų apykaita; greitas liesėjimas, pagal laboratorinių tyrimų duomenis ir klinikinius požymius bei simptomus - vitaminų ir mineralų stoka. Gausiai vemiant būtina kreiptis į gydytoją, kad sustabdyti vėmimą, atstatyti skysčių kiekį organizme.

Esant šleikštuliui ir vėmimui nėščiosios būna labai jautrios kvapams. Blogas kvapas skatina pasišlykštėjimą maistu, ypač vitamininiai preparatai, valymo priemonės, kvepalai, kambarių oro gaivinimo aerozoliai, cigaretės, cigarai, nešvarūs rūbai, dujos ir kt. Patartina būti vėsiame, išvėdintame kambaryje. Be to, šleikštulį ir vėmimą gali sukelti geležies preparatai. Juos vartoti geriau vėlesniu nėštumo periodu. Dažnas džiovintų produktų vartojimas esant tuščiam skrandžiui taip pat gali sukelti šleikštulį ir vėmimą. Nėra žinoma, kaip apsaugoti nėščiąją nuo šleikštulio ir vėmimo, bet yra įvairių būdų juos sumažinti.

Džiovinti angliavandeningi produktai - krekeriai, vaniliniai vafliai, džiovintos duonos riekelė, skrebučiai - tokius simptomus slopina. Juos geriau valgyti dar gulint lovoje – taip galima išvengti šleikštulio ir vėmimo. Yra daug produktų, kurie gali apsaugoti nuo šių negalavimų, tačiau nėščioji turi pasirinkti individualiai tokius produktus, kuriuos toleruoja.

Nuo šleikštulio ir vėmimo padeda dažnas valgymas (kas 2 val.) ir atsigėrimas 30 min. prieš ar po valgio. Nėščioji turėtų gerti tokius gėrimus ir tokios temperatūros, kurią geriausiai toleruoja. Geriau tinka vėsesnis ar šaltas maistas ir gėrimai. Vemiant skysčių reikėtų gerti daugiau.

Pagal galimybes nėščioji neturėtų pati gaminti maisto ar gaminti tik tokį maistą, kurį toleruoja. Daugumai nėščiųjų šleikštulį sukelia dantų valymas šepetėliu. Patartina dantis valyti po pietų. Geležies preparatų, jei jie sukelia šleikštulį, šiuo laikotarpiu geriau nevartoti. Reikėtų neužmiršti, kad šleikštulys ir vėmimas gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, pvz., sergant įvairiomis ligomis. Dėl to gausiai vemiant reikėtų kreiptis į gydytoją.

Patarimai:

Gausiai vemiant:

 

Kl. Dažnai būna vidurių užkietėjimas. Kaip turėčiau maitintis?

Ats. Vidurių užkietėjimastai retas tuštinimasis ar kietos, sausos išmatos. Nėštumo metu sulėtėja maisto slinkimas virškinimo traktu. Vidurių užkietėjimas nėščiosioms gali būti susijęs su hormonų kiekio padidėjimu, nes hormonai atpalaiduoja žarnų raumenis ar dėl padidėjusios gimdos, kuri spaudžia žarnas. Vidurių užkietėjimas gali būti vartojant geležies preparatus, multivitaminus ir mineralus, racione esant neadekvačiam skaidulinių medžiagų bei skysčių kiekiui ar dėl per mažo fizinio nėščiosios aktyvumo. Užkietėjus viduriams skauda pilvą, jį pučia, sunkiai ir retai tuštinamasi, lėtėja žarnų susitraukimai. Norint to išvengti būtina vartoti daugiau skaidulinių medžiagų, nevartoti be reikalo vaistų. Vidurių laisvinamieji vaistai nėštumo metu nerekomenduojami, nes gali stimuliuoti gimdos susitraukimus. Stengtis tuštintis kasdien tuo pačiu metu.

Esant vidurių užkietėjimui patartina:

Padidinto skaidulinių medžiagų kiekio dietos principai – valgyti daugiau vaisių ir daržovių, skaidulingų grūdinių gaminių (rupaus malimo duona), džiovintų vaisių, dribsnių, riešutų. Daugiau vartojant skaidulinių medžiagų reikėtų gerti daugiau skysčių, nes skaidulinės medžiagos brinksta – per dieną reikėtų išgerti 10-12 puodelių skysčių. Išmatos tampa minkštesnės ir padidėja jų tūris. Vartojant labai daug skaidulinių medžiagų gali prasidėti viduriavimas.

Vaikščiojimas, įvairūs fiziniai pratimai yra vidurių užkietėjimo profilaktika, nes aktyvumas stimuliuoja žarnų veiklą ir gerina virškinimą. Geriausia yra vaikščioti pavalgius. Didelės geležies preparatų dozės (30 mg/d.) taip pat yra vidurių užkietėjimo priežastis. Reikėtų mažinti jų dozę.

Dėl dažno vidurių užkietėjimo gali atsirasti hemorojus.

 

Kl. Kas tai yra „pikacizmas“?

Ats. Pikacizmas. Nėščiosios, kurioms yra pikacizmas, pradeda valgyti nevalgomus daiktus – žemę, molį, skalbinių krakmolą, ledus, kreidą, nudegusius degtukus, kepimo miltelius, plaukus, akmenis, žvyrą, akmens anglį, cigarečių pelenus, kavos atliekas ir kt. Tai nėščiosios, kurių šeimoje taip pat buvo pikacizmo. Dažnai tokias nėščiąsias vargina šleikštulys, atsiranda nervinė įtampa, yra virškinimo sutrikimų rizika, kliūtis maistinių medžiagų virškinimui ir įsisavinimui. Jos gerai jaučiasi, kai ką nors kramto ar jaučia šeimos paramą.

Priežastys:

Patarimai:

 

Kl. Nėštumo metu atsirado rėmuo. Ką patartumėte?

Ats. Rėmuo atsiranda skrandžio turiniui patekus į stemplę. Normaliai skrandžio rūgštys turi patekti į virškinimo traktą, tačiau skrandyje esant dideliam slėgiui ar dėl apatinio stemplės rauko silpnumo sultys patenka į stemplę. Rėmuo dažniausiai būna antroje nėštumo pusėje, nes skrandį spaudžia augant vaisiui padidėjusi gimda.

Patarimai:

 

Kl. Man įtaria nėščiųjų diabetą. Ką aš turiu daryti?

Ats. Nėščiųjų diabetas pasireiškia angliavandenių netoleravimu ir padidėjusiu gliukozės kiekiu kraujyje. Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje blogina vaisiaus augimą, jo išlikimą. Todėl apie 24 ar 28 nėštumo savaitę reikėtų patikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Jei gliukozės kiekis yra padidėjęs, diagnozuojamas nėščiųjų diabetas, kuris reguliuojamas dieta ir insulinu. Nėščiųjų diabetui atsirasti turi įtakos nutukimas prieš nėštumą. Būtina konsultuotis su gydytoju dėl dietos pritaikymo.

Patarimai:

 

Kl. Dėl ko atsiranda pabrinkimai ir patinimai?

Ats. ♦♦♦   Pabrinkimai ir patinimai atsiranda dėl skysčių susilaikymo organizme. Nėštumo metu padidėja kraujo tūris, audinių ląstelės sulaiko vandenį. Esant nežymiems pabrinkimams patartina:

 

Kl. Kaip išvengti nenorimo kūno mažėjimo?

Ats. Neadekvatus kūno svorio mažėjimas

Norint išvengti šio nepageidautino reiškinio rekomenduojama:

 

Kl. Kas tai maisto toksikoinfekcija?

Ats. Maisto toksikoinfekcijos gali atsirasti vartojant užterštą maistą. Dėl to reikėtų laikytis taisyklių, kurios apsaugotų nuo maisto toksikoinfekcijų.

 

Kl. Nėštumo metu atsirado mėšlungis. Ką daryti?

Ats. Mėšlungis  atsiranda dėl kalcio stokos ir didelės fosforo koncentracijos serume.

Patartina:

Į pradžią

 

⇒ Dieta ir moters svorio kūno pokyčiai

Kl. Kada galima pradėti mažinti svorį?

Ats. Pogimdyminis liesėjimas

Kūno svoris po gimdymo turi mažėti laipsniškai, iki pasieks normalų svorį. Žindančios motinos liesėja lėčiau nei nežindančios.

Patarimai:

Pirmą mėnesį po gimdymo patartina suliesėti apie 900 g, jei yra nutukimas - 1800 g. Dauguma moterų sunaudoja 1600-1800 kcal būdamos fiziškai aktyvios. Žindyvės paprastai per mėnesį suliesėja apie 1-2 kg ir pasiekia optimalią kūno svorį po 6 mėnesių. Pradėjus mažinti kūno svorį būtina, kad organizmas gautų adekvatų kiekį energijos bei visų reikiamų maistinių medžiagų iš visų maisto grupių.

Žindyvė galėtų pati įvertinti savo maitinimąsi, pildydama maitinimosi savikontrolės dienyną (www.megaukismaistu.lt).

Prieš pradėdama liesėti po gimdymo moteris turi sau atsakyti į tokius klausimus:

Žindyvė turėtų žinoti:

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją dietologą ar dietistą: