Spausdinti

Onkologinių pacientų maitinimosi priežiūra

Med. dr. Laisvūnė Petkevičienė

Sergantiesiems onkologinėmis ligomis, taikant specifinį gydymą - chemoterapiją, radioterapiją ar chirurgines intervencijas gali padidėti maistinių medžiagų (nutrientų) poreikiai, didinantys riziką mitybos nepakankamumui atsirasti. Reikėtų skirti ypatingą dėmesį atsiradusiems požymiams ir simptomams, kurie turi įtakos maitinimui­si, įskaitant įmitimą. Pacientai ir jų artimieji, patarnautojai turėtų būti supažindinami su atsiradusių požymių ir simptomų pasekmėmis, turinčiomis įtaką paciento/kliento/rezidento gydymui, ligos eigai, komplikacijoms, pro­gnozei, gyvenimo kokybei.

 

Tinkamo maitinimosi nauda

Pastaruoju metu gydant vėžį didelis dėmesys skiriamas dietai. Nustatyta, kad maiste yra kancerogeninių me­džiagų, kurios gali sukelti vėžį. Tačiau, kita vertus, jame yra ir biologiškai aktyvių medžiagų, kurios mažina kai kurių vėžio formų atsiradimo galimybę.

Tinkamas maitinimasis gydant nuo vėžio padeda pacientams/klientams/rezidentams palaikyti jėgas, apsaugo nuo liesosios masės nykimo, atkuria audinius, palaiko organizmo funkcijas bei jo atsparumą infekcijai. Žmonės, kurie tinkamai maitinasi, geriau susitvarko su taikomo gydymo šalutiniu poveikiu.

Taikant priešvėžinį gydymą didelės įtakos turi paciento/kliento/rezidento emocinė ir psichologinė būklė bei gydymo sąlygoti šalutiniai simptomai ir požymiai. Labai svarbu įvertinti tokią situaciją ir išsamiai paaiškinti ša­lutinį gydymo nuo vėžio poveikį. Reikėtų pasistengti, kad pacientas/klientas/rezidentas įgytų teigiamą požiūrį į gydymą gavęs išsamią informaciją apie ligą ir gydymo būdus. Būtina planuoti būdus, kaip įveikti atsiradusias problemas. Tai padėtų geriau kontroliuoti ir valdyti tokius pokyčius, ypač sumažėjusi apetitą, nevalgumą ir kt., atgauti teigiamą emocinę pusiausvyrą. Daugumai žmonių gydymo nuo vėžio šalutinio poveikio simptomai ir po­žymiai yra nežymūs ar jų visai nėra, ypač virškinimo diskomforto. Tokie simptomai ir požymiai gali savaime pra­nykti baigus gydymo kursą.

Sergantiesiems vėžiu tinkamas maitinimasis yra labai svarbus, nes tiek pati liga, tiek gydymas turi poveikį apetitui ir imitimui. Vėžys ir vėžio gydymas gali keisti organizmo galimybę toleruoti maistą ir gauti reikiamą kiekį nutrientų. Vėžio gydymas būna efektyvesnis tiems žmonėms, kurių įmitimas yra optimalus ir kurie gauna pagal poreikius reikiamą kiekį kalorijų ir baltymų.

Kiekvieno sergančiojo vėžiu nutrientų poreikiai yra skirtingi. Tinkamas paciento/kliento/rezidento maitini­masis, taikant priešvėžinį gydymą, gali padėti:

Tinkamas maitinimasis - tai įvairaus maisto, kuris organizmą aprūpina reikiamais nutrientais pagal pacien­to/kliento/rezidento poreikius, vartojimas, kol pacientas/klientas/rezidentas įveiks ligą. Tokie nutrientai yra bal­tymai, riebalai, angliavandeniai, vanduo, vitaminai, mineralai ir elektrolitai.

 

 

Dietos koregavimo ir adaptavimo nauda

Sergantiesiems onkologinėmis ligomis yra parengiamas gydymo planas, įskaitant chirurginį gydymą, radiote­rapiją bei chemoterapiją, hormonoterapiją, imunoterapiją ar kombinuotą gydymą. Toks kompleksinis gydymas ne tik naikina vėžines ląsteles, bet pažeidžia ir sveikąsias. Tokio gydymo šalutinis poveikis turi įtakos maitinimuisi:

Gydymas nuo vėžio gali turėti šalutinį poveikį arba ne. Tai priklauso nuo vėžio lokalizacijos, gydymo būdo ir trukmės. Daugelis gydymo nuo vėžio šalutinio poveikio simptomų ir požymių gali būti kontroliuojami ir valdomi. Sergantieji vėžiu turėtų gauti reikiamą kiekį nutrientų pagal jų individualius poreikius.

Tikslas:

 

 

Gydymo nuo vėžio šalutinio poveikio simptomų ir požymių kontrolė bei jų valdymas

Maitinantis iprastiniu būdu:

 

Maitinant pro zondą.

Zondinis maitinimas dažniausiai taikomas mitybos palaikymui ar svorio didinimui pacientams, kuriems yra blogas apetitas. Zondinis maitinimas gali būti taikomas namuose,jei yra kas prižiūri ir patarnauja pacientui - šei­mos nariai, draugai ar patarnautojai. Kartais užtenka vienkartinio zondinio maitinimo, kad būtų patenkinti pa­ciento nutrientų poreikiai.

Zondinis maitinimas atliekamas specialiais minkštais, lanksčiais zondais, kurie įkišami į skrandį pro nosį. Skystos formulės (mišiniai) gali aprūpinti 100% kalorijų, baltymų, vitaminų ir mineralų poreikių. Dažnai maiti­nant pacientą pro zondą, jis pats gali maitintis įprastiniu maistu, nes zondas yra plonas ir netrukdo ryti.

Jei yra zondinio maitinimo indikacijos, reikėtų dėti visas pastangas, kad pacientas galėtų maitintis ir įprasti­niu maistu. Pavyzdžiui, maitinti pro zondą galima naktį, kai pacientas miega, o maitintis įprastiniu būdu - dieną. Dauguma žmonių maitinami pro zondą keletą dienų. Kitiems taikomas tęstinis ilgalaikis zondinis maitinimas. Tokiais atvejais reikėtų pacientui/klientui bendrauti su žmonėmis, kuriems buvo zondinis maitinimas ar dabar yra maitinami pro zondą.

Kartais ilgalaikis tęstinis zondinis maitinimas būna tiesiai į skrandį (gastrostoma) ar į žarną (jejunostoma). Tokios procedūros paprastai yra atliekamos sveikatos priežiūros įstaigose.

 

Parenterinis maitinimas.

Zondinis maitinimas ne visada aprūpina reikiamu skysčių kiekiu asmenis, kurie turi virškinimo problemų. Tokiu atveju, nutrientų tirpalai yra lašinami tiesiai į veną. Tokia terapija yra vadinama intravenine hiperalimen­tine arba visišku parenteriniu maitinimu (TPN). TPN dažniausiai taikoma, kai operuojama virškinimo sistema; kai yra visiškas žarnų nepraeinamumas; esant gausiam vėmimui ir viduriavimui ar kai vėžio komplikacijos ar gy­dymas trukdo valgyti ar yra zondinis maitinimas. TPN gali būti taikomas ne tik stacionare, bet ir namuose.

Bendri nurodymai:

 

Dietos koregavimas

Energijos (E) poreikiai:

Baltymų poreikiai:

 Dietos principai:

 

6 lentelė. Požymiai ir simptomai, reikalaujantys specialaus dietos koregavimo

Požymiai

Simptomai

Svorio mažėjimas

Burnos ertmės opos;

Sausumo pojūtis burnoje (sausa burna)

Burnos/gerklės uždegimai

Karščiavimas

Gynybinių organizmo funkcijų silpnėjimas.

Blogas apetitas

Sleikštulys

Apsunkintas ir/ar skausmingas rijimas

Kramtymo sutrikimas

Viduriavimas

Uoslės/skonio pokyčiai

 

Intervencijos:

 

 

Klinikinių simptomų ir požymių, taikant gydymą nuo vėžio, koregavimas dieta

Pablogėjęs apetitas ir nevalgumas (anoreksija). Apetito praradimas ar pablogėjęs apetitas yra viena dažniau­sių problemų taikant gydymą nuo vėžio. Nėra žinoma pablogėjusio apetito priežasčių. Neigiamos emocijos, pvz., baimė, nuogąstavimas ar depresija taip pat turi įtakos apetito pablogėjimui.Kai kada gydymo nuo vėžio šalutinio poveikio simptomai šleikštulys, vėmimas ar skonio ir uoslės pokyčiai turi įtakos nevalgumui. Kai kuriems paci­entams tokie simptomai būna trumpalaikiai, kitiems - ilgalaikiai.

Gydant nuo vėžio nėra specialių maitinimosi taisyklių. Kai kuriems pacientams apetitas nespasikeičia. Ki­tiems būna dienų, kai nenori valgyti ir vien pagalvojus apie maistą būna silpna, atsiranda pasišlykštėjimas maistu.

Dietos koregavimo tikslas:

Patartina:

Tai padėtų išlaikyti stiprumą, apsaugotų nuo liesosios masės nykimo, atkurtų audinius, kurie gydymo nuo vė­žio metu galėjo būti pakenkti.

Jei pacientas jaučiasi blogai ir gali valgyti tik apie porą produktų, reikėtų vartoti skystą ar pustirštį maistą, kad aprūpintų papildomu baltymų ir kalorijų kiekiu. Dažnai pacientams blogėja apetitas. Kai kuriems iš jų apetitas yra geresnis iš ryto. Dėl to reikėtų suvalgyti didesnį maisto kiekį iš ryto, po pietų tiktų skystas ar pustirštis mais­tas. Esant blogam apetitui ir nevalgumui, reikėtų daugiau gerti skysčių, vandens reikėtų gerti reikiamą kiekį pa­gal skysčių poreikį, kad nesutriktų organizmo funkcija. Suaugusiam reikėtų apie 6-8 puodukus skysčių per dieną. Nereikėtų pacientui, kai jis negali visko valgyti, jaudintis tomis dienomis. Reikia daryti viską, kad savijauta būtų geresnė. Per 2-3 dienas simptomams nesusilpnėjus, reikėtų pasitarti su gydytoju.

 

Skausminga burna, jautrios dantenos ir skausminga gerklė būna taikant chemoterapiją,radioterapiją ar atsiradus infekcijai. Tokiais atvejais reikėtų kreiptis į gydytoją dėl vaistų vartojimo ir į stomatologą dėl burnos priežiūros.

Maistas gali dirginti burnos gleivinę, apsunkinti kramtymą ir rijimą. Reikėtų pasirinkti tokį maistą, kuris ne­dirgintų gleivinės. Tinkamai laikantis burnos priežiūros reikalavimų, galima palengvinti valgymą,

Patartina:

Valgyti minkštą maistą, kuris lengvai kramtomas ir ryjamas:

 

Vengti maisto, dirginančio burnos gleivinę:

 

Reikalavimai maistui ir gėrimams:

 

Chemoterapija arba galvos bei kaklo radioterapija gali sumažinti seilių sekreciją ir būti sausos burnos sindro­mo priežastlml. Del to yra apsunkntas kieto maisto kramtymas ir rijimas. Sausa burna gali būti skonio pokyčių priezastis. Esant tokiai problemai, patartina:

 

Jei pacientai jaučia pasišlykštėjimą maistu ("burnos aklumas"):

 

Dantų ir dantenų problemos. Vėžys ir gydymas nuo vėžio gali pakenkti dantims ir dantenoms. Burnos radiacija turi poveikį seilių liaukoms, gali atsirasti sausos burnos sindromas ir rizika veido kaulų ertmių pakenkimui. Prieš pradedant gydymą nuo vėžio reikėtų įvertinti dantų ir dantenų problemas ir,jei jų yra, jas pašalinti. Valgant daž­nai ar saldumynus reikėtų dažniau valyti dantis - po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo.

Dantų problemų prevencija:

 

Skonio ir uoslės pokyčiai gali atsirasti dėl ligos ar dėl jos gydymo. Baltymingi produktai, ypač mėsa ir kitas maistas, gali turėti metalo skonį. Dantų problemos taip pat keičia maisto skonį. Daugumai pacientų, baigus gy­dymą, skonio ir uoslės pokyčiai pranyksta.

Patartina:

 

Šleikštulys būna visada taikant priešvėžinį gydymą. Šleikštulio priežastimi taip pat gali būti pati liga ar kitos susijusios sąlygos. Kai kuriems pacientams šleikštulys ar vėmimas būna tuoj po gydymo, kitiems - po 2-4 dienų. Kartais galima šleikštulį sumažinti maistu, aprūpinant pacientą pagal poreikius reikiamu kiekiu nutrientų.

Vėminas atsiranda po šleikštulio, taikant priešvėžinį gydymą arba dėl nemalonių pacientui kvapų, susikaupu­sių dujų skrandyje ar žarnose. Vėmimas gali būti negausus, retas ar dažnas ir gausus. Jei vemiama daugiau nei 1­2 dienas reikėtų kreiptis į gydytoją. Kartais esant šleikštuliui galima išvengti vėmimo. Reikėtų dažniau ritmiškai kvėpuoti. Kartais gali padėti tokie veiksmai:

 

Viduriavimas atsiranda dėl įvairių priežasčių - chemoterapijos, pilvo srities radiacijos, infekcijos, maisto neto­leravimo ir emocinio susijaudinimo. Reikėtų identifikuoti viduriavimo priežastis. Viduriuojant maistas greičiau slenka žarnomis. Dėl to sumažėja vitaminų, mineralų ir vandens įsisavinimas. Tai gali būti dehidracijos priežas­tis. Gausiai viduriuojant reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Patartina:

 

Laktozės (pieno cukraus) netoleravimas yra tada, kada organizme nėra galimybės virškinti ar absorbuoti pie­no cukraus. Laktozės netoleravimas gali atsirasti po gydymo antibiotikais, radioterapija skrandžio plote ar kitų virškinimo trakto gydymo būdų. Žarnų dalies, kuri virškina laktozę, gydymo metu gali sutrikti veikla. Atsiradę simptomai - dujos, žarnų gurguliavimas, viduriavimas gali tęstis neilgai ar kelis mėnesius po gydymo užbaigimo ar sugijus žarnai. Reikėtų kreiptis į gydytoją ar klinikinį dietistą, kuris padėtų koreguoti dietą, eliminuojant pie­ną ir jo produktus.

 

Vidurių užkietėjimo priežasčių yra labai daug, įskaitant ir skausmą malšinančių vaistų vartojimą, vartojant ma­žai skysčių ar skaidulinių medžiagų ar mažą fizinį aktyvumą. Vidurių užkietėjimo prevencijai patartina:

 

Nerimas ir depresija. Gydymas nuo vėžio yra ilgalaikis - gali tęstis savaites ir mėnesius. Tai gali būti didesnis diskomfortas nei pati liga. Daugelis pacientų jaučia nerimą ir depresiją ir negali susitelkti. Gydymo nuo vėžio metu atsiradusi nerimą sukelia įvairios priežastys - nevalgumas, sumažėjęs aktyvumas, depresija, blogas miegas, šalutinis vaistų poveikis. Nerimas ir depresija nėra maitinimosi problemos, tačiau gali turėti poveikį maitinimui­si, galimybei apsipirkti ir gaminti maistą.

Reikėtų:

 

Svorio mažėjimas. Taikant gydymą nuo vėžio daugumai pacientų mažėja svoris. Tai gali būti susiję su liga. Be to, svoris gali mažėti dėl blogo apetito, mažiau suvartojamo maisto kiekio nei įprasta. Tai turi įtakos emocinė būk­lė ir gydymas nuo vėžio.

 

Svorio didėjimas. Kai kuriems pacientams taikant gydymą nuo vėžio svoris nesikeičia arba didėja. Iš dalies tai būna sergantiesiems krūties, prostatos ir kiaušidžių vėžiu, kuriems taikomas medikamentinis ar hormoninis gy­dymas ar chemoterapija.

Didėjant svoriui reikėtų pasitarti su gydytoju. Kūno svoris gali didėti dėl skysčių kaupimosi organizme (ede­mos), Tokiais atvejais reikėtų riboti dietoje druską, nes joje esantis natris sulaiko skysčius. Tik gydytojo nurody­mu patartina vartoti šlapimą varančius vaistus. Kūno svorio didėjimas gali būti dėl gero apetito, nes suvalgoma daugiau maisto ir išgeriama daugiau skysčių nei įprasta. Tokiu atveju reikėtų:

 

Imunosupresinių pacientų po kaulų čiulpų transplantacijos dietos koregavimas ir adaptavimas

Maitinimasis yra svarbus komponentas sveikatos p riežiūroje bei vadyboje tiek naujai diagnozuotiems vėžį pa­cientams, tiek taikant tęstinę terapiją ar esant remisijoje ir apsaugoti nuo paūmėjimo. Sergančiųjų maitinimosi koregavimui intervencijų tikslas yra maistinių medžiagų stokos prevencija ar jų atstatymas, apsaugoti liesą kūno masę nuo nykimo, mažinti su maitinimusi susijusį šalutinį poveikį ir gerinti gyvenimo kokybę.

Hematoonkologinės ligos -leukemija, leukoma ir kt. yra gydomos kaulų čiulpų ar, periferinio kraujo kamie­ninių ląstelių transplantacija. Tokie gydymo metodai - chemoterapija, radioterapija, chirurginis gydymas ir kt. turi poveikį virškinimui, absorbcijai ir medžiagų apykaitai.

Kiekvienam hospitalizuojamam pacientui turėtų būti atliktas maitinimosi įvertinimas. Prieš operaciją, transplantaciją reikėtų numatyti, kokie produktai bus ribojami, kokia terapinė ar alternatyvi dieta bus skiriama, ir numatyti klinikinį maitinimą.

7 lentelė. Maitinimosi įvertinimo metodai

Matavimai

Ribojimas

Svoris

Svorio pokyčius atspindi skysčių ir elektrolitų pokyčiai po transplantacijos. Butina svertis pra­ėjus tam tikram laikui po operacijos, norint ambulatoriškai įvertinti įmitimą.

Antropometriniai matavimai

Odos klostę matuoti gali būti sudėtinga, nes tai susiję su skysčių ir elektrolitų disbalansu.

Biocheminiai tyrimai

Biocheminiai tyrimai tokių pacientų imitimo neatspindi.

 

8 lentelė. Nutrientų poreikiai, atliekant transplantaciją

Nutrientai

Poreikiai

Energija

Taikant chemoterapiją, nutrientų poreikių didėjimas yra antrinis, nors fizinis aktyvumasyra mažesnis: 30-50 kcal/kg idealios kūno masės (IKM).

Baltymai

0,17-0,25 g nitrogeno/kg IKM.

Vitaminai ir mineralai

Poreikis padidėjęs.

 

Maitinimosi problemos po kaulų čiulpų transplantacijos

Veiksniai, veikiantys imitimą ir maisto vartojimą:

Šleikštulys, vėmimas ir viduriavimas būna naudojant gydymą citotoksinais, vėliau - vartojant antibiotikus.

Pacientams, turintiems susilpnėjusią imuninę funkciją, kuri yra susijusi su didelėmis chemoterapijos ir radio­terapijos dozėmis ar kaulų čiulpų ir kamieninių ląstelių transplantacija, yra padidėjusi rizika atsirasti infekcijai, susijusiai su maistu. Bemikrobės dietos tikslas yra padėti pacientui vengti maisto, kuris turėtų infekcijas sukelian­čius organizmų, kol bus pasirinktas saugus maistas.

Bemikrobė dieta yra rekomenduojama pacientams po kaulų čiulpų ir kamieninių ląstelių transplantacijos. Ji gali būti tinkama pacientams, kurių gydymas nuo kitų vėžio formų yra neutropenijos priežastimi. Pacientams po kamieninių ląstelių transplantacijos bemikrobė dieta rekomenduojama prieš transplantaciją chemoterapijos metu ir pirmuosius tris mėnesius po transplantacijos. Pirmąsias dienas po transplantacijos:

Kaulų čiulpų transplantacija asocijuojasi su įvairiomis maitinimosi problemomis ir reikalauja atkaklių inter­vencijų jas koreguoti.

 

Literatūra

Petkevičienė L. Dietetikos praktika: mokomoji knyga. – Vilnius: Homoliber, 2008. – 600p.